VI Artishoki biennaal (VI AB) on kaasaegse moe näitus, mille peamiseks eesmärgiks on käsitleda kriitiliselt tänapäeval levivaid rahvusidentiteedi käsitlusi ning pakkuda välja erinevaid vaatepunkte kaasaegse rahvusluse mõtestamiseks. Selleks kasutavad näitusel osalevad kunstnikud moekunsti vahendeid. Biennaali korraldab sel aastal Artishoki kunstiplatvorm koostöös Kaasaegse Kunsti Eesti Keskusega.
Näitusel osalevad kaheksa kunstnikku, kes moekunsti vahenditega mõtestavad rahvusidentiteeti ja peegeldavad kaasaegse rahvusluse mitmekülgset olemust. Teosed on eksponeeritud koos üheksa kirjutaja tekstidega, mis näituse jaoks loodud töid käsitlevad. Näituse viimasel päeval esitletakse kõigi kunstnike teoseid ühisel moedemonstratsioonil.
VI AB on kaasaegse moe näitus, mille üheks lähtepunktiks on Anu Hindi kureeritud moekunsti näitust “Eestlane olla…”, mida esimest korda sai näha 2009. aastal Hobusepea galeriis. Näitust on hiljem eksponeeritud kümnetes eri riikides, olles sellega üks Eestit enim esindanud moenäitustest. Eesti Moekunstnike Ühenduse sõnul esindab näitus Eestile ainuomast moekunsti ja rahvuslikku stiili, ning “mitte-multikultuurset” järjepidevust.
VI AB eesmärgiks on esitada väljakutse taolisele suletud arusaamisele rahvusest ja rahvuslikust moest, peegeldada kaasaegse rahvusluse mitmekülgset olemust ja pakkuda välja kaasaegset moodi, mis tegeleb küll rahvuslusega, kuid mitte suletud ja determineeritud süsteemis. Näitusel osalevad kunstnikud ja kriitikud on erinevate taustadega – kunstnike hulgas on nii igapäevaselt moedisainerina töötavaid kunstnikke kui ka tunnustatud visuaalkunstnikke. Kriitikud tegutsevad erinevatel väljadel, olles taustalt nii antropoloogid, kunstiteadlased, filosoofid, sotsiaalteadlased, kirjanikud kui ka moeteadlased.
Artishoki biennaal on 2008. aastal loodud eksperimentaalne näituseformaat, kus iga osalev kunstnik esitab näitusele uue teose ja iga kriitik kirjutab esitatud teoste kohta artikli. Kirjutajate tekste eksponeeritakse näitusesaalis samaaegselt vastava kunstniku teosega. AB on ainuke omalaadne kunstibiennaal Eestis, mis ühendab võrdsel platvormil kunstnikke ja kirjutajaid ning eksperimenteerib nende omavahelise suhtega.
Näituse dokumentatsioon: Dénes Farkas
Moedemonstratsiooni dokumentatsioon: Kent Märjamaa
Kaadri taga: Dmitri Gerasimov
Vestlus kunstnik Jaanus Samma ja VI AB kuraator Sten Ojavee vahel.
Vaata videot
Vestlus seto kultuurilisest identiteedist ja rahvuspärandist. Vestlevad rahvaluuleteadlane Andreas Kalkun ja kunstnik Claudia Lepik.
Vaata videot
Vestlus rahvusidentiteedist ja rahvusliku moe arengutest tänapäeval. Vestlevad Eesti Kunstiakadeemia moeosakonna juhataja Piret Puppart, Columbia ülikooli antropoloogia osakonna õppejõud Gustav Kalm ning kunsti- ning moekriitik Anne Vetik.
Vaata videot
Vestlus subkultuuridest ja rahvuslusest. Müürilehe kultuuritoimetaja Aleksander Tsapov ning kunstnik ja VI AB kirjutaja Aleksander Rostov.
Vaata videot
Kunstnikuvestlus: kunstnik ja kirjanik Margit Lõhmus ja moekunstnik Laivi.
Vaata videot
Kunstikriitika lugemisgrupp kunstiteadlase Maarin Ektermanniga ja VI AB kirjutajatega.
Vaata videot
Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi avalik filosoofiaseminar. Seminari juhib filosoof Oliver Laas dialoogis kirjandusteadlase Piret Peikeri ja filosoof Margus Vihalemmaga.
Vaata videot
Vestlus moeajaloost ja -teooriast. Vestlust veab moeuuringute abiprofessor Annamari Vänskä Aalto Ülikoolist, osalevad Kaarin Kivirähk ja Sten Ojavee.
Vaata videot
Aibel, Liisi. Läbi nõelasilma. Sirp, 16.11.2018.
Galerii. Artishoki biennaal lõppes moedemonstratsiooniga Balti Jaamas. Postimees, 28.10.2018.
Jõgeva, Sandra. Ohtlikuvõitu «skeenelkäik». Postimees, 29.10.2018.
Kunstnikud mõtestavad rahvuslust moekunstivahenditega. Kultuur.err.ee, 23.10.2018.
Mis? Moodi. Kanal 2 elustiilisaade, osa 2, hooaeg 1, videos algusega 12:20.
Noniewicz, Janusz. Wszyscy jesteśmy Estończykami. Vogue Polska, 02.02.2019.
Nurklik, Siim. Vaadata idealistlikult tühjusesse. Kultuur.err.ee, 06.12.2018.
Põldsam, Rebeka. Võib-olla homme on julgem. Eesti Ekspress, 31.10.2018.
Tsapov, Aleksander. Arvustus: rõivad ja rahvuslus Balti jaama ootepaviljonis. Müürileht, 11.12.2018.
Tsapov, Aleksander. Moe keeruline suhe rahvusega. Intervjuu Sten Ojaveega. Müürileht, 19.10.2018.
Kuraator: Sten Ojavee
Korraldaja: Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus ja Artishok.
Näitusel osalevad kunstnikud: Dmitri Gerasimov, Ragne Kikas, Laivi, Kris Lemsalu, Claudia Lepik, Tanja Muravskaja, Kärt Ojavee, Jaanus Samma.
Näitusel osalevad kirjutajad: Aet Annist, Gustav Kalm, Oliver Laas, Margit Lõhmus, Francisco Martinez, Siim Nurklik, Aleksander Rostov, Anne Vetik, Annamari Vänskä.
Graafiline disain: Sandra Kosorotova (AKSK).
Näituse kommunikatsioon: Kaarin Kivirähk.
Tõlkijad: Darja Andrejeva (eesti-vene, inglise-vene), Keiu Krikmann (inglise-eesti), Darja Nikitina (eesti-vene, inglise-vene), Peeter Talvistu (inglise-eesti).
Keeletoimetajad: Elizaveta Kuznetsova (vene keel), Ester Põldma (eesti keel), John David Antoni Winslow (inglise keel).
Installatsioon: Henry Kasch, Valge Kuup, Mihkel Säre.
Tänu: Katja Adrikova, Marika Agu, Maria Arusoo,Maarin Ektermann, Kadi Estland, Indrek Grigor, Kristel Jänes, Liisa Kaljula, Andreas Kalkun, Merle Kasonen, Liisi Keedus, Kadi Kesküla, Kaarin Kivirähk, Taivi Koitla, Laura Elisabeth Konsand, Egerta Mändmets, Tõnu Narro, Kristina Oras, Tarvo Porroson, Evelyn Raudsepp, Liina-Mai Püüa, Piret Peiker, Shameema Binte Rahman, Martin Rünk, Risto Tali, Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituut, Tallinna 32. Keskkool, Margus Tamm, Aleksander Tsapov, Johanna Ulfsak.
Lae alla eesti- ja venekeelsed näituse materjalid PDF formaadis.